Reklama
Wizyt
Dzisiaj: 199Wszystkich: 651088

Dołączanie plików

Technikum » PAI » Język PHP » Pliki i katalogi » Dołączanie plików

 

 

Jeżeli skrypt PHP zawiera dużą ilość kodu, to można go podzielić i zapisać w kilku oddzielnych plikach. Do ponownego ich połączenia można użyć instrukcji include lub require. Obydwie instrukcje w miejscu wystąpienia wstawiają zawartość wskazanego pliku. Dołączony skrypt zostanie wykonany tak, jakby był częścią kodu, w którym został wstawiony.

Instrukcja include ma postać:



lub





Instrukcja require  ma postać:



lub




Przykład




Jeżeli obydwa pliki zostaną umieszczone w tym samym folderze, to do uruchomionego pliku strona1.php zostanie dołączona zawartość pliku skrypt1.php.

 

Różnica między instrukcjami include() i require() występuje tylko wtedy, gdy dołączany plik nie może zostać odczytany. Instrukcja include() wygeneruje ostrzeżenie,ale skrypt zawierający jej wywołanie będzie nadal działał. Natomiast użycie instrukcji require() spowoduje zgłoszenie błędu i zakończenie działania skryptu.

 

Najprostsza lokalizacja dołączanego pliku jest realizowana przez podanie ścieżki dostępu do pliku (względnej lub bezwzględnej).


Przykład




W pierwszym przypadku dołączony zostanie plik znajdujący się w podkatalogu skrypty katalogu bieżącego. W drugim przypadku dołączony zostanie plik znajdujący się w podkatalogu moja_strona/skrypty katalogu głównego.

Dołączone pliki mogą zwracać wartość tak jak funkcje. Wywołanie instrukcji return wewnątrz dołączonego kodu kończy jego działanie.

 

 

Zadanie

 

Utwórz skrypt PHP w którym za pomocą poleceń include i require dołączysz kilka swoich poprzednich skryptów.

Reklama